Najprościej mówiąc CMS (z ang. Content Management System) to system umożliwiający zarządzenie stronami internetowymi bez konieczności posługiwania się zdolnością programowania. Polska nazwa dla CMS to System zarządzania treścią. Jest to po prostu rodzaj oprogramowania, który służy do tworzenia treści na stronach oraz ich modyfikowania i ogólnej organizacji. Strona internetowa oparta na systemie CMS pozwala na własnoręczne zarządzanie treściami, które się na niej znajdują bez posiadania wiedzy informatycznej. Najbardziej znane systemy zarządzania treścią posiadają wtyczki umożliwiające samodzielne dodawanie na stronę np. galerię zdjęć. Systemy zarządzania treścią dzięki swojej łatwej obsłudze cieszą się naprawdę wielką popularnością.
Systemy CMS dzielimy na dwie kategorie. Są to systemy typu Open Service oraz systemy autorskie. Istnieją takie o otwartym kodzie źródłowym np. najbardziej znany WordPress, co oznacza że ich kod jest dostępny publicznie, praktycznie zawsze za darmo. Dzięki temu wiele internautów korzysta z darmowego systemu, tworzą i dodają swoje własne wtyczki lub dodatki. Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim brak kosztów za użytkowanie oraz dostęp do bezpłatnych aktualizacji. Przy drugim typie systemów CMS o zamkniętym kodzie źródłowym sprawy wyglądają kompletnie inaczej. Takie systemy są zazwyczaj tworzone i rozwijane pod konkretne firmy. W tym przypadku kod takich systemów jest udostępniany tylko klientowi. Wiąże się to również z tym ze zazwyczaj w takich systemach jest dostępnych o wiele mniej dodatków. Zdecydowanym minusem drugiego typu systemów jest to, że pracuje przy nim mniej osób przez co częściej zdarzają się błędy bezpieczeństwa.
Jest wiele popularnych systemów CMS typu Open Service, jednak zdecydowanie najczęściej używany jest WordPress. Jest on bardzo prosty, intuicyjny w obsłudze i co najważniejsze jest on całkowicie darmowy! Posiada wiele darmowych motywów i wtyczek, z pewnością każdy poradziłby sobie z jego obsługą. Około 40% stron internetowych jest zasilane właśnie przez WordPress, ma on wiele niezbędnych funkcji i można go w bardzo łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że strony internetowe stworzone w oparciu o ten system są dobrze pozycjonowane, ponieważ ten system jest tworzony zgodnie ze standardami SEO. Kolejnym bardzo znanym systemem zarządzania treściami jest Joomla, natomiast jest już nieco bardziej zaawansowanym systemem. Szacuje się, że nawet około 60% stron internetowych opiera się na działaniu systemów zarządzania treścią. Podsumowując intuicyjny i łatwy w obsłudze CMS pozwala samodzielnie zarządzać stroną internetową bez potrzeby znajomości programowania i ułatwia w ten sposób pracę dodatkowo dając możliwość modyfikowania danej strony w przyszłości!